Osm medailí si přivezli čeští reprezentanti ze zářijového mistrovství světa juniorů v thajském boxu, které se konalo v thajském Bangkoku. Kromě cenných kovů získali i důležité zkušenosti, motivaci a mezinárodní srovnání. „Všichni příkladně reprezentovali,“ ocenila svorně trojice českých reprezentačních trenérů ve složení Petr Ottich, Michal Novák a Bohuslav Schulz.
Kempy, soustředění, dlouhé měsíce příprav a tvrdé dřiny. Následně téměř tři týdny v dalekém Thajsku s jedním hlavním cílem – uspět na světovém šampionátu juniorů v thajském boxu. To vše absolvovalo 15 českých reprezentantů, stejně jako trojice trenérů a jeden delegát ve funkci rozhodčího Martin Zeman.
Někteří byli úspěšnější, jiní méně. To sport přináší. Výsledek se nedá naplánovat, ale do jednoho všichni odvedli maximum na šampionátu i před ním. „Líbilo se mi, že všichni reprezentovali se ctí. Nikdo nevypustil jedinou sekundu svého zápasu a odvedl maximální výkon,“ zdůraznil prezident České Muayhtai Asociace Petr Ottich.
Na vrcholných akcích se vždy počítají úspěchy, v tomto případě medaile. Česká výprava jich posbírala osm, což je výborné číslo. „Je to historický úspěch. Vnímám to jako novou éru skvělých a šikovných bojovníků, kteří jsou zároveň založením dobří a slušní lidé. Talenti to díky neustálému růstu bojových sportů mohou dotáhnout daleko, i třeba na profesionální úroveň. K tomu ale je třeba objíždět a uspět na podobných velkých akcích, kde si jich někdo může všimnout,“ zhodnotil Novák.
Mezi patnáctkou bojovníků byli tři nejmladší okolo deseti let až po ty dospělejší blížící se k osmnáctce. Po příletu do Thajska čekalo českou výpravu pětidenní soustředění ve spřáteleném klubu v Bangkoku. Tam se naše naděje mohli seznámit a inspirovat tamními profesionálními bojovníky, aklimatizovat se a kvalitně dotáhnout přípravu.
Po přejezdu do hlavního dějiště začalo osmidenní zápolení o medaile. „Chystali jsme našim reprezentantům veškerý servis. Denně to vycházelo na pět až šest zápasů. Každý den ráno povinné vážení a lékařské prohlídky, dopolední trénink a po příjezdu na halu už jsme jen létali od ringu k ringu, k tomu starosti o ostatní, bylo to náročné. Ale nabíjela nás atmosféra turnaje a vášeň našich reprezentantů,“ popsal Michal Novák.
Teď už k samotným výsledkům. Z nejmladších účastníků prohrál Petr Komárek v prvním eliminačním kole, Ondřej Linhart ve druhém. Naopak Libor Dobeš se stal mistrem světa, když na cestě za zlatem zvládl tři duely.
Dívky měly povětšinou náročný los. „Někdy se projevila ostřejší mentalita jiných národností v tomto věku, přesto holky udělaly skvělé zápasy. Nakonec z toho byly dva cenné bronzy a jedno zlato,“ uvedl Michal Novák. Z toho se vymyká výkon budějovické Kateřiny Kohoutové, která jasně ovládla svoji kategorii a slavila zlato. „Obrovská hrdost,“ hlesl Novák.
Reprezentační kouč chválil i zbytek výpravy, tedy většinou juniory mezi 14 – 17 lety. „Udělali skvělé zápasy a ukázali, že se mohou řadit mezi světovou špičku. René Hrabica i Tobiáš Sporysch prohráli po skvělých výkonech ve čtvrtfinále s pozdějšími vítězi. Bronzové medaile získali Sebastian Pupp a Antonín Kotalík, oběma nechybělo mnoho a šli do finále. Škoda výsledku Lukáše Panduly. Ten měl výborné první kolo, ale pak ho zradilo tělo a prohrál na body,“ naznačil Novák.
Kromě šesti cenných kovů ještě zabodoval Sebastian Pupp v tanci Wai Kru, Karolína Mašterová a Isabella Čechová v Muay Talay. „Děkujeme všem trenérům za důvěru, že nám svěřili své odchovance, komunikovali, jak s nimi pracovat, co jim sedí, co ne,“ uzavřel Novák.